Varukorg
Rabatt:
0,00 SEK
Rosvatten i sprayflaska – 100ml
Säger du rosvatten – så svarar man Marocko. Rosvatten har en långvarig koppling till Marockos kultur och traditioner – på flera sätt. Det har använts i århundraden för skönhet men också ceremoniella ändamål.
Rosvattnet framställs genom att ånga destillera färska rosenblad, vilket bevarar dess naturliga doft och närande egenskaper. Det är rikt på antioxidanter, har antiinflammatoriska egenskaper och hjälper till att balansera hudens pH.
HUD
Rosvattnet har antiinflammatoriska och antibaktierilla samt återfuktande egenskaper. Rosvattnet har hjälper huden att binda fukt och upprätthålla dess naturliga fuktbarriär. Rosvattnet innehåller också naturliga sockerarter som främjar hydrering; vilket gör huden mjuk och smidig.
Användning:
Spraya på huden direkt efter att ha tvättat ansiktet. Använd en bomullstuss och dutta försiktig på ansiktet.
Vill du, kan du med fördel applicera lite innan sminkning och spraya försiktigt efter att ha sminkat för dig för extra glow.
HÅRBOTTEN
Rosvatten är bra för hårbotten eftersom det har antiinflammatoriska och återfuktande egenskaper som lugnar irritation, minskar klåda och balanserar pH-nivån. Dess naturliga antioxidanter kan även stärka hårsäckarna och stimulera hårväxt, samtidigt som det lämnar en frisk och subtil doft av rosor.
Användning:
Spraya rosvatten direkt på hårbotten och massera in det försiktigt med fingertopparna. Det lugnar irritation, återfuktar torr hårbotten och balanserar pH-nivån. Regelbunden användning kan även stärka hårsäckarna och bidra till friskare hårväxt, samtidigt som det ger en subtil, naturlig doft av rosor.
Om Nuni Globals:
Nuni Global har ett syfte – att erbjuda dig naturliga, simpla, oraffinerade råvaror – som din hy och ditt hår kommer att älska. För att du och jag har rätt till sundare valmöjligheter.
En kärlekshistoria med mycket motgångar, en brinnande eld för entreprenörskap hos Aida och Eben och en resa till Ghana som slutade i att vi blev fast där – mycket längre än planerat – på grund av pandemin. Nuni Global är ett familjeföretag som startade 2020, mitt i samma veva som pandemin spred dig. Flyg efter flyg ställdes in, vi väntade vårt andra barn – vår Alaina – och hade fler frågor, än svar. Efter en Instagram-story fick Aida frågan av en vän: ”vad använder du för produkter till din hy?”. En fråga, ett svar – det var vad som krävdes för att Nuni Global skulle ta form och expandera i ilfart. Produkterna har talat för sig själva – och det är vi otroligt stolta över.
Oraffinerat, handgjord sheasmör och black soap är simpla produkter – men som besitter helt fantastiska egenskaper. Med sina antibakteriella, antiinflammatoriska, återfuktande, renande egenskaper – har de varit lösningen till alla möjliga hud- och håråkommor. I tusentals år har de gjorts och använts i Ghana – och flera afrikanska länder – och var faktiskt Cleopatras favoriter när det kommer till hudvård. Det går att prata länge och mycket om hur fantastiska produkterna är för hud- och hårvård.
Men framförallt allt är de historia, kultur och arv. Gjorda av magiska kvinnor i Ghana – och där inkomsterna efter våra stora inköp, stärker deras socioekonomiska förhållanden. Och vilket i sin tur möjliggör utveckling för hela lokalsamhället, där de bor – för familjerna, barnen och andra kvinnor. För att kvinnorna investerar i samhällsutvecklingen. Detta är vårt absoluta varför. Och du, som kund, har möjliggjort detta. Det är vi dig evigt tacksamma för.
Vi ämnar att fortsätta hålla samma linje i Nuni Global: kvinna, fantastiska råvaror och DU.
Tack för att du är med i denna fantastiska cirkel. Vi hoppas att du ska älska produkterna – från naturen och kvinna, direkt till dig.